Premierowy singiel Cioci Cichej zaskakuje z kilku powodów. Karolina w odsłonie dla dzieci przedstawia bowiem bluesową pieśń pracy, którą wykonuje z punkowym zespołem dziecięcym na cześć… operatora dźwigu budowlanego. To pretekst, żeby zabrać małych i dużych słuchaczy wysoko ponad dachy i spojrzeć z lotu ptaka „jak kręcimy się wokół własnych spraw”. Cicha i Wrzaskuny przedstawiają … Czytaj dalej „Cicha i punkowy zespół dziecięcy „Wrzaskuny” prezentują wspólny singiel”
SINGIEL JUŻ W STREAMINGACH: https://E-muzyka.link/KarolinaCichaWszystkoszczekanie Artystka, znana z twórczości inspirowanej muzyką mniejszości narodowych, debiutuje jako Ciocia Cicha i tym razem zabiera nas w podróż do krainy dzieciństwa. Drugi singiel z nadchodzącego album „Ciociu, jeszcze raz” ukaże się 2 października. „Wszystkoszczekanie” to nietypowa, pełna energii piosenka dla dzieci i dorosłych, która przemyca uniwersalne przesłanie: czasem ci, … Czytaj dalej „W świecie dziecięcej wyobraźni i psiego chaosu. Ciocia Cicha przedstawia drugi singiel”
Karolina Cicha, premierą najnowszego singla otwiera nowy projekt muzyczny. Artystka zapowiada płytę „Ciociu, jeszcze raz” i proponuje powrót do krainy dzieciństwa z magią zabaw i nieskrępowaną kreatywnością. Pierwsza piosenka z albumu ukazała się przy okazji Dnia Matki. „Mamo” to nie tylko utwór dla dzieci i laurka dla ich mam – to prezent też dla nas … Czytaj dalej „Ciociu, jeszcze raz! Cicha rozpoczyna nowy projekt singlem dla mam”
Ten album Karolina Cicha i Sw@da stworzyli wieloma językami: językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia, językiem emocji, tradycji i współczesnym żargonem samplowanych dźwięków. Efektem spotkania czołowej polskiej artystki folkowej i producenta muzycznego jest płyta niosąca oczyszczenie. Metafizyczna, alternatywna i elektroniczna, dla fanów Cichej – zaskakująca. Połączyły ich podobne doświadczenia i odczuwanie swojej „podlaskości” oraz chęć … Czytaj dalej „Płyta SAD nominowana do Fryderyka! Sukces Cichej + Sw@dy & Spółki”
„Takiej sytuacji w historii naszych fonograficznych konkursów jeszcze nie było, żeby jedna płyta otrzymała nagrodę w obu konkursach naraz.” – czytamy na Stronie Radiowego Centrum Kultury Ludowej. „Karaimska Mapa Muzyczna” jest wyróżniona bowiem trzecią nagrodą nie tylko w Folkowym Fonogramie Roku lecz także w konkursie na Fonogram Źródeł za „za opublikowanie (po raz pierwszy!) oraz … Czytaj dalej „Folkowy Fonogram Roku 2021 „Karaimska Mapa Muzyczna” – III nagroda”
Płyta „Tany” Karoliny Cichej & Spółki znalazła się wśród pięciu albumów nominowanych do Fryderyka w kategorii Album Roku – Muzyka Świata! W tym roku o nominację ubiegało się 321 albumów w 32 kategoriach. Cicha napisała na swym Fanpage’u: „To moment, żeby podziękować wszystkim, dzięki którym ta płyta powstała. Przede wszystkim Spółce: Patrycji Betley, Karolinie Matuszkiewicz … Czytaj dalej „Cicha & Spółka nominowani do Fryderyka”
„Wiśniowy sad” to pierwsza muzyczna zapowiedź albumu, będącego efektem spotkania Karoliny Cichej i Sw@dy, producenta muzycznego. Singiel bazuje na języku ukraińskim, co jest ukłonem w stronę nowych i tymczasowych mieszkańców Polski. Wybrzmiewa jednak ponadnarodowym językiem tęsknoty i muzyką, która może zaskoczyć dotychczasowych fanów Cichej. Oboje wychowali się w wielokulturowym Białymstoku i interpretują ten świat w … Czytaj dalej „„Wiśniowy sad” Polsko-ukraiński singiel Karoliny Cichej i Sw@dy. Muzyczny język tęsknoty za utraconym domem.”
W majówkowym numerze „Tygodnika Powszechnego” obszerny reportaż Marcina Żyły o podlaskich inspiracjach w płytach Karoliny Cichej. Fotosesja: Grażyna Makara. Een nieuw rapport van een nieuwe waakhondgroep zegt dat als Donald Trump inderdaad de verkiezingen wint mijnapotheek24h.com, de EPA gedwongen zal worden stappen te ondernemen om het vermogen van de natie om te vervuilen te beperken. … Czytaj dalej „Karolina Cicha w „Tygodniku Powszechnym””
Po raz kolejny płyta Cichej i Spółki znalazła się w finale najważniejszego konkursu fonograficznego muzyki folkowej w Polsce. Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia ogłosiło właśnie 13 finalistów tegorocznej edycji konkursu. W 'TANACH’ Karolina Cicha wraz ze Spółką powróciła na swoje ukochane Podlasie z nową – tym razem taneczną – energią. ’TANY’ promował singiel „Płacz … Czytaj dalej „„TANY” w finale Folkowego Fonogramu Roku!”
Singiel „Płacz nad młodością, co odchodzi” z gościnnym udziałem Kayah promuje płytę TANY Karoliny Cichej i Spółki. Płyta TANY ukaże się 11 września. Peorder z autografem można zdobyć tu: https://www.sklepzmuzyka.pl/tany Kayah: wokal Karolina Cicha: wokal, bass Spółka w składzie: Karolina Matuszkiewicz: suka biłgorajska, chórki Patrycja Betley: instrumenty perkusyjne, chórki Mateusz Szemraj: saz produkcja: K. Cicha … Czytaj dalej „Cicha & Kayah nagrały singiel płyty TANY”
Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia uznało płytę „Wieloma językami” za jedną z 25 najlepszych płyt folkowych ostatniego dwudziestopięciolecia! To ogromne wyróżnienie. Wśród nominowanych znajdują się najwybitniejsi przedstawiciele polskiej muzyki etno ostatnich 25 lat tacy jak Kapela ze Wsi Warszawa czy Grzegorz z Ciechowa. Bardzo miło znaleźć się w takim towarzystwie. Do 30 marca można … Czytaj dalej „„Wieloma językami” wśród 25 najlepszych płyt folkowych ostatniego dwudziestopięciolecia!”
Płyta „Jeden – wiele” znalazła się wśród 9 najlepszych płyt folkowych 2018 roku! https://www.polskieradio.pl/377
Na festiwalu „Frazy” w Poznaniu 26.11. 2019 Cicha zaprezentuje swe najnowsze utwory, które w większości nie były jeszcze publikowane na żadnej płycie. Do tej pory pojawiały się one sporadycznie na marginesie jej Spółkowych koncertów, teraz po raz pierwszy zabrzmią w osobnym koncercie składając się w całość, która mówi głosem Karoliny Cichej również jako autorki tekstów. … Czytaj dalej „NOWY REPERTUAR”
Zbieramy na wydanie płyty „Jeden – wiele” z pieśniami chwalebnymi. Wybrałyśmy i opracowałyśmy najradośniejsze i najjaśniejsze pieśni różnych wyznań obecnych na Podlasiu. W tym momencie, dzięki dofinansowaniu z Województwa Podlaskiego, mamy fundusze na nagranie płyty, pokrycie kosztów studia i realizatora, reżyserii dźwięku i edycji. Nagrania więc trwają, a my tymczasem próbujemy zebrać sumę potrzebną na pokrycie miksu, masteringu, grafiki, opracowanie tekstów a także na tłoczenie i druk płyt.
Jak ogłosiło Polskie Radio „Płyta tatarska” Karoliny Cichej i Barta Pałygi znalazła się wśród dziesięciu najlepszych płyt folkowych wydanych 2017 roku. Folkowy Fonogram Roku to najważniejsze wyróżnienie w kraju w dziedzinie muzyki folkowej. W jury zasiadają publicyści Radiowego Centrum Kultury Ludowej a także specjaliści z kraju i zagranicy. Już kilkukrotnie płyty Cichej dosięgały finału Folkowego … Czytaj dalej „Płyta tatarska w finale Folkowego Fonogramu Roku Polskiego Radia”
Cicha i Banda Nella Nebia stworzą koncert do poezji Julii Hartwig na festiwalu „Wschody” Tekstowym tematem koncertu będzie świat poetycki Julii Hartwig. Główną osnowę muzyczną będą stanowiły kompozycje Justinasa Važnevičiusa – kompozytora i założyciela zespołu Banda Nella Nebia, który w 2014 roku wygrał festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Zadaniem Karoliny będzie opracowanie linii melodycznej dla … Czytaj dalej „Cicha i Banda Nella Nebia stworzą koncert do poezji Julii Hartwig na festiwalu „Wschody””
Zapraszamy do oglądania, słuchania i komentowania. Kilka dni zdjęciowych. Wspaniałe lokacje skansenu w Białymstoku. Współpraca z Tatarskim zespołem dziecięco – młodzieżowym BUŃCZUK. No i przede wszystkim: pomysł i wyjątkowa realizacja Armanda Urbaniaka i Darka Wrzoła. Miło nam przedstawić wideoklip do „Kirfiklere” – tradycyjnej pieśni Tatarów nadwołżańskich. „Kirfiklere” – tradycyjna pieśń Tatarów nadwołżańskich / a traditional song of Volga Tatars scenariusz, reżyseria, … Czytaj dalej „Oficjalny wideoklip PŁYTY TATARSKIEJ”
Płyta do pobrania na iTunes, Spotify, Deezer, muzodajnia.pl, Tidal, Empik.com, Google Play, Apple Music
Mamy już trzy pierwsze single płyty tatarskiej. Zapraszamy do odsłuchania. https://youtu.be/wGrNY3tRKQs https://youtu.be/taW9wfV_mfs https://youtu.be/Izh8ocl4bRw To rozwinięcie tatarskiej przygody zapoczątkowanej płytą „Wieloma językami”. Powstaje płyta-śpiewnik dla Tatarów polskich pokazujący ogromne dziedzictwo ich kultury. Usłyszymy zatem pentatoniczne skale stepów azjatyckich oraz melodie krymskotatarskie (zbliżone do muzyki Tureckiej). Pojawia się utwory języku tatarów nadwołżańskich i po krymskotatarsku, a także po polsku, … Czytaj dalej „Płyta tatarska – trzy single”
23W października 2015 płyta 'Wieloma językami’ była prezentowana na największym festiwalu World Music na świecie. 23 października Cicha wraz z Bartem Pałygą zagrali 'Wieloma językami’ na WOMEX – największym showcase’owym festiwalu World Music na świecie. Zespół został wybrany jako przedstawiciel tej części Europy w selekcji oficjalnej, do której aplikowało ponad 1000 zespołów z całego świata. Zakwalifikowało się … Czytaj dalej „WOMEX”
Koncert premierowy płyty 28 sierpnia na festiwalu WARSZAWA SINGERA. Płyta „JIDYSZLAND” oparta jest na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski. Cicha rozwija tu wątek kultury żydowskiej zapoczątkowany płytą „Wieloma językami” poświęconej językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego. Poetyckie bogactwo języka jidysz oraz etnojazzowe kompozycje, współtworzone z Piotrem Domagalskim, złożyły się na osobną, spójną muzycznie całość. Podstawowy skład … Czytaj dalej „Premiera płyty JIDYSZLAND na WARSZAWIE SINGERA”
Jesienią płyta „WIELOMA JĘZYKAMI” będzie prezentowana w USA Przy współpracy z Instytutem Polskim w Nowym Yorku projekt „Wieloma językami” Karoliny Cichej i Barta Pałygi zostanie zaprezentowany na prestiżowych festiwalach world music w USA! Trasa rozpoczyna się 16 września i potrwa dwa tygodnie. Artyści odwiedzą: ’Legion Arts’ (Cedar Rapids, USA) ’World Music Fest’ (Chicago, USA) ’Global Union’ (Milwaukee, USA) ’Lotus Fest’ … Czytaj dalej „Trasa po USA”
Pakistańska premiera płyty – fusion z Shafqatem Ali Khanem W Pakistanie ukazała się właśnie płyta „Poland – Pakistan. Music Without Borders” będąca efektem spotkania dwóch muzycznych światów: Europy Wschodniej i Południowej Azji. Zobacz wideoreportaż z muzycznej podróży do Pakistanu Po stronie polskiej: Karolina Cicha (wokal, akordeon, sampler) Bart Pałyga (wiolonczela elektryczna, lira korbowa, duduk, drumla, fujarka, śpiew … Czytaj dalej „POLAND – PAKISTAN. Music Without Borders”
Obecny sezon koncertowy upłynie pod znakiem dziedzictwa Tatarów Polskich. Trzy lata po wydaniu płyty „Wieloma Językami”, po serii koncertów w Polsce i za granicą, Cicha i Pałyga po raz kolejny wracają w swojej muzycznej wędrówce na Podlasie. Nowy materiał będzie kontynuacją tatarskiego wątku ich twórczości. Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych do Polski w XV wieku nie zachowała się. Kultywowali oni swoją … Czytaj dalej „Cicha i Pałyga – Tatarska trasa koncertowa”
18 listopada koncert będący uwieńczeniem stypendium Marszałka woj. podlaskiego Powstaje właśnie koncert, który można nazwać muzycznym ekwiwalentem podlaskiej płyty „Wieloma językami” w zakresie muzyki sakralnej. Wraz z Elżbietą Rojek pracujemy nad sakralnymi pieśniami w językach, którymi się śpiewało w podlaskich świątyniach: Są to łacina, staro-cerkiewno-słowiański, rosyjski, hebrajski, arabski no i oczywiście polski. Całość powstaje w ramach stypendium Marszałka woj. … Czytaj dalej „Finał stypendium o muzyce sakralnej Podlasia”
Płyta „Poland Pakistan” w końcu ujrzała światło dzienne. Możecie ją kupić na naszej stronie, w dziale CD oraz w wersji cyfrowej, np. tutaj: https://itunes.apple.com/pl/album/poland-pakistan.-music-without/id1122103838?app=itunes&ign-mpt=uo%3D4 więcej informacji tu: CD
29Polska premiera płyty POLAND-PAKISTAN „POLAND – PAKISTAN. Music Without Borders” Album został stworzony i nagrany w Pakistanie. Karolina Cicha wraz z Bartem Pałygą i Mateuszem Szemrajem pojechali tam na zaproszenie Ambasady Polskiej, która projekt zorganizowała. Album jest efektem spotkania dwóch muzycznych kultur tradycyjnych: Europy Wschodniej i Południowej Azji. Posłuchaj muzyki: Obejrzyj film „Making of” nagrany w Pakistanie: http://vimeo.com/117683859
3 i 4 lipca Karolina Cicha & Spółka wystąpią na kultowym festiwalu Worldmusic w Niemczech. Obok Cichej i Barta Pałygi wystąpią także Marta Sołek na gadułce i fideli płockiej i Mateusz Szemraj na cymbałach i oudzie. fot. T. Tarnowski Szczegóły, bilety: https://tff-rudolstadt.de/en/tff-line-up/concert/artist/karolina-cicha.html
Za jego sprawą instrumentarium Cichej poszerzyło się o nowy akordeon z całą armią efektów. Prestiżowe stypendium „Młoda Polska” przyznawane jest co roku dla około 80 artystów w kraju. Program przeznaczony jest dla młodych artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają (muzyka, film, fotografia, sztuki wizualne, teatr, taniec, literatura, krytyka artystyczna).
Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga materiałem tym wygrali „Nową Tradycję” w 2013 roku. Wyróżniony nagrodą GRAND PRIX Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” projekt „Wieloma językami” czerpie ze skal muzyki tradycyjnej – jednak mówi nowoczesnym językiem muzycznym. Język ten opiera się na oryginalnym stylu dwóch charyzmatycznych osobowości: Karoliny Cichej i Barta Pałygi. Artyści wykorzystują w albumie … Czytaj dalej „Premiera płyty WIELOMA JĘZYKAMI – materiału z Nowej Tradycji”
Cicha otrzymała ponadto Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena. Na stronie Polskiego Radia można posłuchać koncertu: http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul/847584,Nowa-Tradycja-zwyciestwo-Cichej-and-Spolki– Artyści zaprezentowali wybrane pieśni z programu pt. „Wieloma językami”, na który skłądają się tradycyjne utwory w językach mniejszości zamieszkujących województwo Podlaskie. Koncert „Wieloma językami” jest mozaiką pieśni w niekiedy już zanikających językach: w jidysz, w języku Cyganów nizinnych, po białorusku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku, czy w rekultywowanym … Czytaj dalej „Grand Prix i Nagroda Publiczności na festiwalu NOWA TRADYCJA”
11 maja w klubie Palladium w ramach festiwalu Nowa Muzyka Żydowska „Pozdrowienia z Jidyszlandu” Karolina Cicha & Spółka Piotr Domagalski – bas, kontrabas, gimbri Witek Wilk – perkusja gościnnie: Róża Czarnota – skrzypce Na koncert złożą się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. … Czytaj dalej „Pozdrowienia z Jidyszlandu – premiera koncertu”
Premiera płyty „Jędrusik po CICHU” – czyli… głośno i z przesterem. „Jędrusik po Cichu” – czyli Karolina Cicha gra piosenki Kaliny Jędrusik. Czy możliwa jest Jędrusik niesentymentalna, niefiglarna, bez kokieterii? Jest. Karolina Cicha zaśpiewała jej utwory offowo, genderowo, psychodelicznie. Rockowa wersja szlagierów pop-gwiazdy lat 60-tych. „Jędrusik po Cichu” – czyli… głośno i z przesterem.
Stefan Themerson (1910–1988) był jednym z najbardziej wszechstronnych polskich artystów awangardowych: poetą, prozaikiem, filmowcem, eseistą, wydawcą, twórcą „opery semantycznej”. Lokal Użytkowy, ul. Brzozowa 27/29 6 czerwca 2013, godz. 20.00 wstęp wolny Monodram do tekstów Themersona to barwna mozaika, złożona z różnorodnych, często mocno kontrastowych, fragmentów tekstowych i muzycznych. Zinterpretowane muzycznie fragmenty poezji i prozy wprowadzają w świat Themersona, a za-razem stanowią komentarz … Czytaj dalej „6 czerwca premiera monodramu do tekstów S. Themersona”
„Krakowsko-paryska, wyostrzona, z zacięciem artystycznym, akustyczna, tęskna, ale bardzo precyzyjna.” Gazeta Wyborcza, J. Świąder Jacek Gawłowski o „Miękkich maszynach”: „To płyta oryginalna, nieprzewidywalna i jednocześnie spójna. Płyta mocno offowa. A tym, co czyni ją wyjątkową na scenie muzycznej jest eksperymentalne podejście do materii, jaką jest muzyka” Gościnnie wystąpili:Tomasz Budzyński i Mamadou Diouf. W nagraniach studyjnych poza Cichą, która nagrała partie wokali, … Czytaj dalej „Nowa płyta MIĘKKIE MASZYNY”
Wkrótce Cicha zaśpiewa po ukraińsku, litewsku, cygańsku, tatarsku, białorusku, rosyjsku i w jidisz. Na razie rusza w teren w poszukiwaniu pieśni i ludzi. Kryterium doboru tak wielu języków jest ich występowanie w jednym, małym, zupełnie szczególnym zakątku Europy, jakim jest Podlasie – region w Pólnocno-wschodniej Polsce. W listopadzie premiera koncertu, który będzie czerpał inspiracje ze skal muzyki tradycyjnej jednak nie stanie się archiwalną składanką, lecz … Czytaj dalej „WIELOMA JĘZYKAMI – muzyczne podróże Cichej po Podlasiu”
„Pierwsza dama pop-klawesynu” zapowiada dalsze eksperymenty z tym inspirującym instrumentem. Zobacz video Jak miskuje się współczesny, rockowy głos z dawnym instrumentem? Zobacz Video z koncertu: Cicha na klawesynie – „Nie ma świata?” Cicha na klawesynie – „All That Is Solid Melts Into Air” Cicha na klawesynie. Premiera koncertu Koncert klawesynowy Cichej ze względu na nowatorskie wykorzystanie instrumentu (klawesyn … Czytaj dalej „Cicha na klawesynie”
7 listopada na „XI Opolskiej jesieni literackiej” Karolina Cicha zagrała po raz pierwszy koncert „Do ludożerców” w wersji solowej. Materiał ten – znany w swej rockowej oprawie z płyty „Do ludożerców” zyskał teraz nową – bardziej literacką twarz.
Koncert przekrojowy. Posłuchaj wywiadu dla WP i relacji z koncertu. Czytaj dalej… Obok podstawowego składu z Cichą zagrali także: na skrzypcach Michał Lisiewicz i na klarnecie Oliwier Andruszczenko. Gościnnie zaśpiewali Tomek Steńczyk oraz Mamadou Diouf. Cicha na Openerze – wywiad dla WP
„Do ludożerców” – koncert do tekstów Tadeusza Różewicza. Przeczytaj zapowiedź koncertu ze strony PPA. O koncercie na stronie Przeglądu Piosenki Aktorskiej http://www.teatr-muzyczny.home.pl/32ppa/index.php?option=com_content&view=article&id=197%3Akarolina-cicha&catid=46&Itemid=53&lang=pl
Trójka była patronem medialnym płyty „WWW.WAWA2010.PL”. Na koncercie pojawili się goście: Tomasz Budzyński, Olaf Deriglassof, Mamadou Diouf. Zobacz Video Posłuchaj wyjątkowego wykonania „Snu o Warszawie” z „Trójki”: Live w Trójce- płyta WWW.WAWA2010.PL