• Polski
 • English
 • „Wiśniowy sad” Polsko-ukraiński singiel Karoliny Cichej i Sw@dy. Muzyczny język tęsknoty za utraconym domem.

  „Wiśniowy sad” to pierwsza muzyczna zapowiedź albumu, będącego efektem spotkania Karoliny Cichej i Sw@dy, producenta muzycznego. Singiel bazuje na języku ukraińskim, co jest ukłonem w stronę nowych i tymczasowych mieszkańców Polski. Wybrzmiewa jednak ponadnarodowym językiem tęsknoty i muzyką, która może zaskoczyć dotychczasowych fanów Cichej.

  Oboje wychowali się w wielokulturowym Białymstoku i interpretują ten świat w ramach swojej drogi artystycznej. Spotkali się podczas otwarcia i zamknięcia Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju. Do dalszej współpracy skłoniły ich podobieństwa, chociaż wiedzieli, że razem wydadzą płytę, która będzie inna niż wszystko, co dotychczas stworzyli.

  Mieszali swoją wrażliwość muzyczną, teksty wyszukiwane przez Cichą i loopy tworzone przez Sw@dę, planując album poświęcony różnorodności województwa Podlaskiego i echom lat 90′ w duchu muzyki alternatywnej. Wybuch wojny przerwał ich pracę i przedefiniował dalszy jej tok.

  – To był wieczór 23 lutego. Pracę nad tą pieśnią – powolny proces tłumaczenia tekstu i świadomość, że jest to przepojona wonią sadu pieśń miłosna, pełna poczucia bezpieczeństwa, zakochania i młodości – raz po raz musiałam przerywać, żeby wysiąpić nos, bo łzy same skapywały na klawiaturę komputera – wspomina Cicha. – W połowie offline’owej pracy następnego dnia dotarła do mnie wiadomość, że wybuchła wojna. Tekst polski napisał mi się w jednej chwili, niedługo potem. Powstawał już ze świadomością, że majowe sady z tekstu ukraińskiego w tym roku nie zakwitną. Pieśń stała się pieśnią tytułową naszej płyty.

  Utwór został obleczony w wyrazisty basowy groove. Choć „Oj u wysznowemu sadu” to tekst znany nie tylko mniejszości ukraińskiej zamieszkującej okolicy Dobrowody na Podlasiu, ale w całej Ukrainie, tutaj jego sens wybrzmiewa na nowo dzięki komentarzowi obecnemu w polskim tekście Cichej.

  To nie jest miraż folku i elektroniki, to jeden muzyczny język emocji. Język tęsknoty za utraconym domem i codziennością, za uciechami młodości i za symbolicznym wiśniowym sadem, który został zrównany z ziemią przez grad wrogich pocisków.

   

  Booking / Rezerwacja koncertów:

  Karolina Cicha
  cichagra@gmail.com
  +48 505 539 120

  Media:
  Ewelina Krawczyk „Się tworzy”
  +48 662 941 946
  ewelina@sietworzy.art

   

  baner sponsora