• Polski
  • English
  • „Wiśniowy sad” Polsko-ukraiński singiel Karoliny Cichej i Sw@dy. Muzyczny język tęsknoty za utraconym domem.

    „Wiśniowy sad” to pierwsza muzyczna zapowiedź albumu, będącego efektem spotkania Karoliny Cichej i Sw@dy, producenta muzycznego. Singiel bazuje na języku ukraińskim, co jest ukłonem w stronę nowych i tymczasowych mieszkańców Polski. Wybrzmiewa jednak ponadnarodowym językiem tęsknoty i muzyką, która może zaskoczyć dotychczasowych fanów Cichej.

    Oboje wychowali się w wielokulturowym Białymstoku i interpretują ten świat w ramach swojej drogi artystycznej. Spotkali się podczas otwarcia i zamknięcia Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju. Do dalszej współpracy skłoniły ich podobieństwa, chociaż wiedzieli, że razem wydadzą płytę, która będzie inna niż wszystko, co dotychczas stworzyli.

    Mieszali swoją wrażliwość muzyczną, teksty wyszukiwane przez Cichą i loopy tworzone przez Sw@dę, planując album poświęcony różnorodności województwa Podlaskiego i echom lat 90′ w duchu muzyki alternatywnej. Wybuch wojny przerwał ich pracę i przedefiniował dalszy jej tok.

    – To był wieczór 23 lutego. Pracę nad tą pieśnią – powolny proces tłumaczenia tekstu i świadomość, że jest to przepojona wonią sadu pieśń miłosna, pełna poczucia bezpieczeństwa, zakochania i młodości – raz po raz musiałam przerywać, żeby wysiąpić nos, bo łzy same skapywały na klawiaturę komputera – wspomina Cicha. – W połowie offline’owej pracy następnego dnia dotarła do mnie wiadomość, że wybuchła wojna. Tekst polski napisał mi się w jednej chwili, niedługo potem. Powstawał już ze świadomością, że majowe sady z tekstu ukraińskiego w tym roku nie zakwitną. Pieśń stała się pieśnią tytułową naszej płyty.

    Utwór został obleczony w wyrazisty basowy groove. Choć „Oj u wysznowemu sadu” to tekst znany nie tylko mniejszości ukraińskiej zamieszkującej okolicy Dobrowody na Podlasiu, ale w całej Ukrainie, tutaj jego sens wybrzmiewa na nowo dzięki komentarzowi obecnemu w polskim tekście Cichej.

    To nie jest miraż folku i elektroniki, to jeden muzyczny język emocji. Język tęsknoty za utraconym domem i codziennością, za uciechami młodości i za symbolicznym wiśniowym sadem, który został zrównany z ziemią przez grad wrogich pocisków.

     

    Booking / Rezerwacja koncertów:

    Karolina Cicha
    cichagra@gmail.com
    +48 505 539 120

    Media:
    Ewelina Krawczyk „Się tworzy”
    +48 662 941 946
    ewelina@sietworzy.art

     

    baner sponsora