• Polski
 • English
 • NOWY REPERTUAR

  Na festiwalu „Frazy” w Poznaniu 26.11. 2019 Cicha zaprezentuje swe najnowsze utwory, które w większości nie były jeszcze publikowane na żadnej płycie. Do tej pory pojawiały się one sporadycznie na marginesie jej Spółkowych koncertów, teraz po raz pierwszy zabrzmią w osobnym koncercie składając się w całość, która mówi głosem Karoliny Cichej również jako autorki tekstów. Muzycznie będzie to kontynuacja nurtu znanego z nagrodzonej Grand Prix festiwalu „Nowa Tradycja” płyty „Wieloma językami” – jednakże należy się spodziewać etno w turbo wydaniu, wzmocnionego energią coraz to masywniejszego brzmienia „Spółki”. Spodziewajmy się energetycznej muzyki, która przetwarza tematy dawnych pieśni i podrywa do tańca. Spodziewajmy się tekstów, które podejmują inteligentny dialog z tradycyjnym światem i jego wartościami.

  Na koncercie wprowadzona zostanie do repertuaru pierwsza pieśń karaimska! Karaimi – mniejszość licząca 346 osób. Ich historia na ziemiach naszego kraju jest nawet dłuższa niż Tatarów, sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Niezwykle ciekawa mniejszość, która do dziś zachowała swój język, pieśni i kulturę. Będzie to z pewnością nie koniec przygody z kulturą karaimską w twórczości Cichej.

  fot. Grażyna Makara

  Cicha o swoich tekstach:

  „Od jakiegoś czasu pieśni tradycyjne są dla mnie punktem wyjścia do tworzenia własnych tekstów. Ważny jest dla mnie uniwersalny przekaz dawnej pieśni oraz to, co za sprawą zmian cywilizacyjnych przestało być aktualne. Powstaje więc sporo dwuczęściowych kompozycji, gdzie pierwsza część jest tradycyjna – niekiedy w języku oryginalnym (ukraińskim, białoruskim czy rosyjskim) a druga jest moim współczesnym komentarzem. Interesuje mnie tekstowy dialog – czy to na zasadzie artystycznego post scriptum, didaskaliów, stylizacji czy niekiedy pastiszu. Wierzę, że uczucia opisane w dawnych pieśniach są nadal dla nas ważne. Poza emocjami zmieniły się jednak obyczaje i rzeczywistość, utracone zostały obrzędy, które kiedyś pomagały przejść przez najważniejsze momenty w życiu. Jednym słowem zmieniła się cała scenografia świata. W moich tekstach, gdy odnoszę się do tradycyjnych wartości i problemów, chcę mówić o kondycji człowieka XXI wieku.”

   

  Booking / Rezerwacja koncertów:

  Karolina Cicha
  cichagra@gmail.com
  +48 505 539 120

  Media:
  Ewelina Krawczyk „Się tworzy”
  +48 662 941 946
  ewelina@sietworzy.art

   

  baner sponsora