• Polski
 • English
 • JIDYSZLAND. Pieśni Żydowskie z Podlasia

  Koncert oparty jest na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski a także na pieśniach, które towarzyszyły społeczności żydowskiej podczas uroczystości sakralnych. Usłyszymy więc wszystkie języki kultury Żydów Aszkenazyjskich: jidysz, hebrajski oraz esperanto – język stworzony przez pochodzącego z Białegostoku – Ludwika Zamenhofa.

  Karolina Cicha w swoim koncercie rozwija wątek kultury żydowskiej obecny na jej kilku płytach: „Jidyszland” (gromadzącej kompozycje do poezji żydowskiej pochodzącej z tego regionu); „Wieloma językami” (z pieśniami mniejszości narodowych województwa podlaskiego); „Jeden – wiele” (płyty wprowadzającej w sakralny pejzaż tej wielokulturowej krainy) oraz na płycie „Tany”, która miała nominację do „Fryderyka” w kategorii Muzyka Świata.

  Cicha & Spółka (Patrycja Betley, Karolina Matuszkiewicz, Mateusz Szemraj) na festiwalu „Simcha” we Wrocławiu, fot. Monika Homan

  Na koncert składają się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Słyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisaną w archaicznym jidysz. Jest też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc – jak „Bialystok main heim” a także na pieśni sakralne w języku jidysz „Sznirele perele” oraz szabasowe pieśni po hebrajsku, takie jak „Jedid nefesz”. Bedzie też miejsce na pieśni polskie zapożyczone z kultury żydowskiej, takie jak katolicka pieśń komunijna „Idzie mój Pan” z melodią pożyczoną z chasydzkiego nigunu. Czy „Polka Żydówka” – tradycyjna pieśń polska grana na żydowską nutę.

  Cicha i Chór Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w ramach festiwalu „Made in Polin” 2016 (fot. M. Starowieyska)

  Cicha zagrała w takich ośrodkach kultury żydowskiej jak m.in:

  „Festival of Jewish Culture” w Paryżu (VI. 2018)
  Festiwal „Simchat Chaim” w Krotoszynie (V.2017)
  Wielka Synagoga we Włodawie (IX.2016)
  Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie (X.2016)
  „Five Temples Fesitval” w Gyor / Węgry (V.2016)
  Festiwal „Warszawa Singera” (VIII.2015)
  Wielka Synagoga w Tykocinie (XII.2014)
  „Klezmore Festiwal” w Wiedniu / Austria (XI.2014)
  Festiwal „Simcha” we Wrocławiu (VI.2014)
  Synagoga w Oświęcimiu (V.2014)
  Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu (VIII.2013)
  Festiwal”Zachor” w Białystoku (VI.2013)
  Festiwal „Nowa Muzyka Żydowska” w Warszawie (V 2013)

  Cicha & Company w składzie: Karolina Matuszkiewicz, Mateusz Szemraj, Patrycja Betley na festiwalu „Z Wiejskiego Podwórza” w Czeremsze (fot. Waldek Samociuk)

  Booking / Rezerwacja koncertów:

  Karolina Cicha
  cichagra@gmail.com
  +48 505 539 120

  Media:
  Ewelina Krawczyk „Się tworzy”
  +48 662 941 946
  ewelina@sietworzy.art

   

  baner sponsora